Odpovedať na komentár

Obávam sa,

že som to zle napísal, ak budem brať do úvahy tvoj komentár.

  • Heterogenita siete je úplne kľúčová v tej argumentácii. Ak je sieť tvorené rovnakými entitami, neexistuje nijaký spôsob aby sa v nej vytvorilo niečo iné ako rovnomerný prietok energie, teda nijaké štruktúry. Z pohľadu témy, ak by boli všetci sapienti rovnakí, mali by rovnaké možnosti a schopnosti, rovnaké podmienky, tak by nevzniklo nič iné ako to, že by sa nanajvýš uživili a mali by rovnaké množstvo potomkov, ktoré by nezvyšovalo počet uzlov v sieti. Všetko, čo je nad rámec tohoto je dôsledkom nerovnosti. Teda celá kultúra, všetky vynálezy, doslova všetko „ľudské“. Nerovnosť v sieti je tvorivá. Princíp tohoto Vesmíru je v nerovnosti. Nerovnosť je hybnou silou vývoja. Nevieme zatiaľ ako a prečo toky energie vytvárajú nerovnosti, ale je to tak. Inak by po BigBangu Vesmír iba rovnomerne chladol v každom svojom bode, nevznikli by nijaké štruktúry.
  • Zvyšok tvojho komentáru je dôsledok toho, že nerozumieš podstate peňazí. Dostávaš výplatu? Ako? Buď ti ju zapíšu na účet v banke, alebo ti ju vyplatia v bankovkách na ruku. V oboch prípadoch vznikol dlh centrálnej banky voči tebe, teda záväzok, že za spomínané papieriky alebo číselko na účte dostaneš v obchode konkrétnu hodnotu. Je to dlh, nie hodnota. Takže aj ty robíš dlhy. Každý v systéme frakčného bankovníctva robí dlhy. Porovnaj si to so systémom komoditných peňazí, napríklad zlata. Ak ti zamestnávateľ vyplatí výplatu v zlate, máš v rukách hodnotu, nie dlh.
    To, že banka na každú jednotku, vzniknutú predajom reálnej hodnoty môže požičať 9 jednotiek čistého dlhu je síce príčinou kríz, ale súčasne vytvára na trhu dostatok peňazí na investovanie. Vďaka tomu bol umožnený ten obrovský kultúrny vývoj od polovice 19. storočia. Nepísali by sme si bez toho cey internet ale žili by sme v malýcjh rolníckych komunitách, kde by si každý všetko dorábal sám.

Odpovedať